logo 1

Спадкування за законом або заповітом.

Спадкування за законом

Спадкування за законом. Спадщина – перехід прав і зобов’язань (спадщини) від померлої фізичної особи, (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємцям). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Спадкування за заповітом, є менш спірним і найбільш зрозумілим видом спадкування, за винятком випадків заперечування заповіту в суді й визнання його недійсним. Як правило, заповіт має наступний текст: «Усе майно приналежне мені на момент моєї смерті заповім ….». Навіть у недосвідченої в юридичних питаннях людини, швидше за все не виникнуть питання побачивши такого формулювання. Але якщо немає заповіту?

Спадщина за законом (спадкування за законом) – застосовується у випадках відсутності заповіту і є найпоширенішим видом спадкування. Спадкування за законом здійснюється в порядку черговості всього таких черг 5. Черговість при спадкуванні за законом здійснюється по наступному принципу – усе наслідуване майно (спадкова маса) у рівних частинах ділиться між спадкоємцями 1-Ї черги, і лише у випадку відсутності таких або їх нотаріально завіреної відмови від прийняття спадщини, право спадкування за законом переходить до 2-Ї черги і так далі.

У І-ї чергу за законом успадковують: діти померлого спадкодавця ( у тому числі ті які були зачаті при його житті й породжені після його смерті), подружжя (дружина) і батьки.

Це найпоширеніший вид спадкування за законом, 80% усіх спадкоємних справ обмежуються першою чергою. Основний момент на який тут слід звернути увагу це частини майна які успадковуються чоловіками. Основна помилка громадян полягає в подібному виреченні «квартира була на мені, значить після смерті чоловіка, успадковувати нема чого». У такому випадку незважаючи на те, що наслідуване майно було оформлено на другого чоловіка, діти, батьки й подружжя будуть успадковувати в рівних частках половину, нажитого в шлюбі майна.

У ІІ-ї чергу за законом успадковують: брати й сестри померлого, дід і бабка по лініях батька й матері.

У ІІІ-ї чергу спадкування за законом входять: дядько й тітка спадкодавця.

У ІV-ї чергу спадкування за законом увійшли особи які проживали зі спадкодавцем однієї родиною не менш п'яти років до моменту його смерті.

ІV черга спадкування за законом є рятувальним колом для тих хто проживав зі спадкодавцем тривалий час однак не оформив свої відносини належним чином (наприклад не уклав шлюб). Часто трапляється так, що жінка, що прожила зі спадкодавцем 10 років в « цивільному шлюбі», поховавши його, довідається, що вона не може претендувати на спадщину поки не звернеться до суду з відповідною позовною заявою.

У V чергу спадкування за законом увійшла вся інша родичка до шостого ступеня споріднення включно. Причому родичка найближчого ступеня споріднення усувала від спадкуванні родички більш далекому ступеня споріднення. Також у п'яту чергу входять утриманці спадкодавця (неповнолітнє або недієздатна особа, яка протягом останніх п'яти років одержувало від спадкодавця матеріальну допомогу).

Дуже часто при відкритті спадщини між спадкоємцями виникають спори, які не рідко закінчуються судовими позовами. Причина таких спорів в основному одна, ця невідповідність реальної ситуації, яка склалася між спадкоємцями й установленим законом принципом роздягнула спадщини. Наприклад: з 3-х синів (спадкоємців) тільки один опікувався про спадкодавця, здійснював догляд, матеріальну допомогу капітальний ремонт, що тече й, наслідуваного майна, поховав спадкодавця, а двоє інших спадкоємців проживали окремо, відносини зі спадкодавцем не підтримували, про його смерті довідалися через кілька місяців. Однак, незважаючи на ситуацію всі троє синів приймуть спадщину за законом у рівних частинах. Де справедливість?

Подібних спірних ситуацій може бути нескінченна безліч, але всі вони, що дозволяється, головне в подібній ситуації спочатку звернутися до фахівця, але в жодному разі не до нотаріуса, що оформляє спадщину, оскільки Ви тільки нашкодите справі.

Також особливої уваги заслуговує ситуація зі спадкуванням кооперативних квартир. Наприклад, один з подружжя одержав квартиру в кооперативі до шлюбу, однак пайові внески, що залишилися, виплатив під час шлюбу. Така квартира успадковується так:

На підставі наданої кооперативом інформації з'ясовується, яка частина пайових внесків була виплачена після висновку шлюбу.

Після цього визначається, частина спірної квартири в процентному співвідношенні, яка вважається спільно нажитому чоловіками в період шлюбу.

І тоді, половина від нажитому в шлюбі частини квартири розподіляється між спадкоємцями. Після такого спадкоємного процесу спірна квартира дробиться на дрібні частини типу 7/100 і тд. Однак, наявність в одного зі спадкоємців навіть такої незначної частини квартири, може послужити підставою для вселення, проживання й визначення порядку користування квартирою.

Якщо Ви вже прийняли спадщину з іншими спадкоємцями й у Вас виникло питання про виділення частки в натурі - ми так само охоче допоможемо Вам.

Консультація з питань спадкування за законом та спадкування за заповітом - безкоштовна !

 ВАЖЛИВО! ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА НАСТУПНІ СТАТІ: